Z pewnością lubicie lepić z plasteliny czy ciastoliny. Można wtedy wyczarować różne kształty i wzory. Do tego intensywnie ćwiczy Wasza ręka dzięki czemu lepiej będzie Wam wychodziło pisanie i rysowanie

Dzisiaj mam dla Was propozycję na zabawę z masą solną. Możecie ją bez problemu wykonać sami lub poprosić dorosłych o pomoc. Dobrze zagnieciona masa solna powinna być gęsta i elastyczna.

Z masy solnej można wykonać trwałe figurki. Po ich uformowaniu wkładamy je do piekarnika nagrzanego na 100 stopni i suszymy około 90 minut. Gdy figurki wystygną można je pomalować . Do malowania użyjcie farb akrylowych lub plakatowych. A do wycinania wzorków sprawdzą się tez foremki na ciastka.

Jeżeli chcecie wykonać figurkę, którą będziecie chcieli powiesić to przed je wysuszeniem w piekarniku przymocujcie cienki drucik, który będzie haczykiem do powieszenia.

 

Jak wykonać masę solną?

Składniki:

– szklanka mąki, ( zwykła pszenna )

– szklanka soli,

– 125 ml wody z kranu,

Wszystkie składniki masy solnej zagniatamy w misce do momentu, aż wszystkie składniki się połączą. W trakcie lepienia figurek z masy solnej warto podsypywać miejsce pracy mąką. Gdy chcecie w figurce połączyć jakieś elementy ze sobą to zwilżcie je delikatnie wodą wtedy łatwiej się przyczepią do siebie. Wystarczy zamoczyć pędzelek wodą i posmarować nią łączone elementy.

Teraz wiecie już wszystko na temat masy solnej więc nie pozostaje nic tylko zabrać się do lepienia. Zbliżają się Święta Wielkanocne więc proponuję ulepić figurki nawiązujące do świąt. Mogą to być kurczaki, baranki, zajączki i wszystko to co kojarzy Wam się ze świętami. Poniżej prezentuję Wam figurki, które wykonałam w domu z moim synkiem. Pozdrawiam Was serdecznie i z chęcią obejrzę zdjęcia Waszych prac. Będzie mi bardzo miło jak prześlecie je na adres : kreatwywnaswietlica.sp30@gmail.com

Opracowała : Lidia Hajnus