Origami to bardzo wdzięczna technika pracy ponieważ nie wymaga dużych nakładów finansowych. Do jej stosowania wystarczy tak naprawdę papier i nożyczki. A daje nieporównywalnie dużo: uczy cierpliwości i dokładności, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o otaczającym świecie, rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz kształci koordynację ruchową. A efektem końcowym są piękne i niepowtarzalne ozdoby.

Co potrzebujemy od wykonania wianka z kwiatami:

Na obręcz wianka:

– stare gazety o dużym formacie

– taśma klejąca dwustronna

– paski bawełnianego materiału

– sznurek do zawieszenia wianka

Na kwiaki:

– kwadratowe kawałki kolorowego papieru ( o różnych wymiarach np. 3×3, 4×4, 5×5 cm)

– mocny klej do papieru np. Magic

– nożyczki,

– linijka i ołówek

A teraz krok po kroku jak zrobić wianek z origami?

Zaczniemy od zrobienia wianka, potem przejdziemy do robienia kwiatków. Gdy kwiatki będą gotowe przyklejcie je do wianka klejem na gorąco.

Wykonanie obręczy na wianek z gazet

Oczywiście można kupić gotowe styropianowe koło ale ja chciałam wykonać wszystko od podstaw by zminimalizować koszty wianka. A wykonanie takiej formy jest banalnie proste. Wystarczy tak zagiąć szarą gazetę by utworzyła kształt koła. Sklejamy ją solidnie taśmą dwustronną i przyczepiamy kawałki materiału. Ja użyłam zielonej bawełny wg mnie idealnie pasuje do wianka swoim kolorem imitując trawę czy też liście. Nawet gdy użyjecie styropianowego koła radzę owinąć je materiałem lub pomalować lakierem w sprayu by biały kolor nie prześwitywał pomiędzy przyklejonymi później kwiatkami.

Wykonanie kwiatków z origami

Mój wianek powstał z kwiatków różnej wielkości, ale równie dobrze wszystkie mogą być takie same. Żeby było jeszcze łatwiej do wykonania kwiatków z papieru możecie użyć gotowych karteczek z kolorowego notesu biurowego.

Jeżeli jednak używacie papieru kolorowego trzeba przygotować kwadraty tej samej wielkości. Do wykonania jednego kwiatka potrzeba 5- 6 kwadratów. Bardzo ważne jest to by były to równe kwadraty wtedy kwiatki wyjdą dokładne i estetyczne. Zresztą wszelkie nierówności pokażą się już na pierwszym etapie składania. Ale nic się nie martwcie odstający papier można przyciąć nożyczkami.

Poniżej zamieszczam link z instrukcją wykonania takiego pojedynczego kwiatka:

https://www.youtube.com/watch?v=6kHon0gOslU

Życzę Wam wytrwałości w tworzeniu własnych ozdób z origami. Mam nadzieję, że technika ta przyniesie wam wiele radości:)

Z chęcią zobaczę zdjęcia Waszych wianków – prześlijcie je na adres : kreatywnaswietlica.sp30@gmail.com

Opracowała : L.H