Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia to temat lekcji muzealnej w czasie, której uczniowie kl. 3 C dowiedzieli się o tradycjach związanych z tymi świętami. Słuchaliśmy opowiadań o ozdabianiu izb na wsi, dowiedzieliśmy się co to są położniczki i jak wyglądają pająki pod sufitem, które kiedyś zastępowały choinki. Kiedyś mówiono „jaka wigilia taki cały rok”, kolację spożywano w milczeniu, a przy stole była parzysta ilość osób oraz 7, 9 lub 12 potraw, które wszyscy jedli z jednej miski. Przy okazji jedzenia potraw wróżono sobie. Dzielono się ze zwierzętami opłatkiem i jedzeniem wigilijnym aby były zdrowe. Wigilia była początkiem kolędowania, które miało przynosić szczęście i urodzaj, a przed świętem Trzech Króli kolędnicy chodzili z Gwiazdą. Na zakończenie zobaczyliśmy jak zrobić ozdobę choinkową z opłatka tzw. „światy”.