Słoneczny dzień października to wymarzona pogoda na wycieczkę po podkarpackich okolicach. Opadające jesienne liście sprzyjają refleksji, a kolory drzew wzbudzają zachwyt nad życiem, które na tej ziemi jednak przemija. Dlatego 24 dzień miesiąca był doskonałym dniem na wycieczkę przedmiotową z religii poruszającą serca, by z ziemi wnieść je do nieba. Na takim szlaku trzeba mieć dobrego przewodnika – dzisiaj był nim błogosławiony ksiądz Józef Kowalski, salezjanin.

Śladem bł. ks. Józefa Kowalskiego ruszyliśmy z uczniami klas trzecich, czwartych i piątych, żeby poznać historię zwykłego człowieka, pełnego zwykłych wydarzeń, ale przenikniętych wiarą. W Siedliskach odwiedziliśmy muzeum poświęcone postaci salezjanina. Na terenie kościoła św. Józefa, który kiedyś był domem rodzinnym uczniowie poznali początki życia Józka i jego rodziny. Podróżowaliśmy też do Lubeni do neogotyckiego kościoła św. Urszuli, żeby zobaczyć miejsce, gdzie został ochrzczony, gdzie się modlił z całą swoją rodziną i gdzie odprawił Mszę prymicyjną (czyli pierwszą w swojej rodzinnej parafii). Trzecim punktem był barokowy kompleks klasztorny z sanktuarium Matki Bożej. Tam dokonał się cud – niespełna dwuletni Józef Kowalski, bliski śmierci, został zawierzony Maryi przez rodziców. Po ich modlitwie cudownie wyzdrowiał. On sam zdecydował się w wieku 11 lat przyłączyć do róży różańcowej.

Dzieci z naszej szkoły, szczególnie te przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej wzięły ze sobą Różańce. Za przykładem Przewodnika wycieczki odmówiliśmy modlitwę do Matki Bożej prosząc w naszych intencjach. Różaniec jest atrybutem tego błogosławionego – w obozie Auschwitz został torturowany i zabity właśnie za posiadanie swojego Różańca, którego nie śmiał podeptać na życzenie oprawców.

Naszemu bohaterowi – świętemu męczennikowi – świeci teraz Wieczne Słońce. Nam dzisiaj towarzyszyło to doczesne. Niech odblaski wieczności przenikają naszą codzienność nadając jej sens, który święci potrafili dostrzec nawet w najtrudniejszych momentach życia.

Dziękuję p. Katarzynie Lib, p. Klaudii Kochanowicz-Filip oraz p. Beacie Ziobro za opiekę i piękną animację dzieci.

Ks. Patryk Chmielewski SDB