W ubiegłą środę 7.12. 2022 r. obchodziliśmy w naszym liceum Dzień Języka Niemieckiego, którego współorganizatorem była  Katedra Germanistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.  

Wydarzenie miało  charakter edukacyjny. W dniach poprzedzających główny event odbyły się cztery konkursy poszerzające wiedzę kulturoznawczą uczniów szkół średnich: konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego, konkurs niemieckojęzycznej piosenki zimowo-świątecznej Nastrój się na Święta, konkurs plastyczny Mój projekt kartki bożonarodzeniowo-noworocznej oraz konkurs kulinarny Zasmakuj w Świętach Niemiec, Austrii / Szwajcarii. Dzięki aktywnej współpracy niezawodnych nauczycieli języka niemieckiego z Rzeszowa i regionu, we współzawodnictwie wzięło  udział aż  228 uczniów szkół średnich.  

W dniu 7.12.2022 r.  w XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Rzeszowie odbył się finalny Dzień Języka Niemieckiego. W naszej szkole gościliśmy licznie przybyłe grupy młodzieży szkół średnich  wraz z nauczycielami języka niemieckiego – ponad 100 osób! 

Uczniowie wzięli udział w warsztatach dr Ewy Cwanek-Florek p.t. Od świątecznych jarmarków po Sternsinger, czyli Boże Narodzenie «po austriacku» oraz we wspólnym kolędowaniu w języku niemieckim. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów. Otrzymali oni dyplomy oraz upominki  ufundowane przez: Uniwersytet Rzeszowski, wydawnictwo edukacyjne Klett – specjalizujące się w publikacji podręczników szkolnych i akademickich oraz  firmę G2A R&D Center, która jest częścią grupy G2A.com. Partner wydarzenia – firma G2A.com to największa na świecie, globalna platforma marketplace produktów cyfrowych takich jak gry, giftcardy czy oprogramowanie. Korzysta z niej ponad 20 milionów użytkowników mogących  wybierać spośród 75 tysięcy cyfrowych produktów oferowanych przez sprzedawców z całego świata. 

Wszystkie prace zgłoszone na konkurs plastyczny i kulinarny zostały oddane na kiermasz charytatywny. Dzięki sprzedaży kartek świątecznych i ciast bożonarodzeniowych udało się zebrać niemałą kwotę datków (157 zł) na karmę dla psów w schronisku Kundelek 

Kolejna edycja wydarzenia promocyjnego naszego cyklu Dni Języka Niemieckiego Katedry Germanistyki UR i XII LO – za rok. Już dziś zapraszamy serdecznie! 

Agnieszka Batóg