W tym roku szkolnym uczniowie klasy 2a w ramach zajęć świetlicowych z panią Ewą uczestniczą w kampanii edukacyjnej „Bądź z innej bajki”.

Celem kampanii jest uświadomienie dzieciom, że niebezpieczeństwa na które mogą natrafić w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe, jak te pojawiające się w świecie realnym, oraz jak tym niebezpieczeństwom zapobiegać i jak sobie z nimi radzić.
Organizatorzy kampanii opracowali te zagadnienia… – bajkowo. Aby lepiej trafić do wyobraźni dzieci przygotowali uwspółcześnione wersje znanych wszystkim klasycznych bajek, uwzględniając w nich występujące w Internecie niebezpieczeństwa. W oglądanych bajkach edukacyjnych uczniowie spotkali więc znane postacie: Czerwonego Kapturka, Śpiącą Królewnę, Królową Śniegu oraz Rybaka i Złotą Rybkę. Nieco inne były jednak ich przygody i postawione przed nimi nowe wyzwania, gdyż musieli poradzić sobie z napotkanymi niebezpieczeństwami, które wcale nie były bajkowe, ale jak najbardziej realne i współczesne.

Atrakcyjna forma specjalnie przygotowanych bajek sprawiła, że stały się one świetnym wstępem do rozmowy z dziećmi o cyberniebezpieczeństwach. Wspólnie omówiliśmy takie tematy jak: cyberprzemoc, grooming, patostreamy i FOMO. Są to niebezpieczeństwa, z którymi coraz częściej spotykają się najmłodsi użytkownicy Internetu.
Dzieci z klasy 2a już wiedzą, że Internet to miejsce, w którym spotkać ich mogą wspaniałe przygody, ale też mogą natrafić na niebezpieczeństwa, z którymi jednak będą potrafili sobie poradzić.

wychowawca świetlicy – Ewa Szarzyńska