„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”

Franciszek Ksawery Dmochowski

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dbałość o język ojczysty jest wyrazem poczucia wspólnoty narodowej. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – 21 lutego – uczniowie LO XII uczestniczyli w minisesji popularnonaukowej, której głównym tematem były  języki regionalne. Mogli dowiedzieć się między innymi, czym różnią się najpopularniejsze gwary, czy Kaszub dogada się ze Ślązakiem i „wytrawny” turysta z góralem. Gdy zatem Ślązak powie, że „Ida na grube”, to będzie znaczyło, że idzie do pracy w kopalni , a nie na spotkanie ze swoją ukochaną. W drugiej części spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki językowe przygotowane przez studentów polonistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wszystkim uczącym się języka obcego i wątpiącym w swoje zdolności lingwistyczne humor poprawił skecz Kabaretu Ani Mru-Mru – Nauka języka polskiego. W przerwie między dwoma częściami spotkania uczestnicy częstowali się słodyczami. MDJO przygotowali uczniowie pod opieką pań Agnieszki Kolek, Iwony Borowiec i Jolanty Stefańskiej.